Scarlett Johansson, yapay zeka ile karşı karşıya geldi! ‘Şok oldum ve öfkelendim’

Hollywood yıldızı Scarlett Johansson, bir yapay zeka uygulamasıyla gündeme geldi. Geçtiğimiz hafta görücüye çıkan ‘Sky’ adlı sohbet robotunun sesi ile, Johansson’un 2013 yapımı ‘Her’ filmindeki sesinin benzerliği dikkatlerden kaçmadı.

OpenAI, uygulamadaki sesi kaldıracağını söylese de; ‘Sky’ın güzel oyuncunun sesinin bir taklidi olmadığı konusunda ısrar etti.

“ŞOK OLDUM VE ÖFKELENDİM”

Scarlett ise şirketi ve kurucusu Sam Altman’ı sesini kasıtlı olarak kopyalamakla suçlayarak; şu ifadeleri kullandı:

Yayınlanan demoyu duyduğumda şok oldum, öfkelendim ve Bay Altman’ın benimkine bu kadar ürkütücü derecede benzeyen bir ses kullanmasına inanamdım. Hatta Bay Altman bu benzerliğin kasıtlı olduğunu ima ederek ‘Her’ kelimesini tweetledi. Bu, bir insanla samimi bir ilişki kuran Samantha adlı bir sohbet sistemini seslendirdiğim, ‘Her’ adlı filme bir göndermeydi.

“TEKLİFLERİNİ REDDETTİM”

“Bay Altman, bana uygulamayı seslendirerek teknoloji şirketleri ve kreatif taraf arasındaki boşluğu doldurabileceğimi ve tüketicilerin insanlar ve yapay zeka konusunda kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olabileceğimi düşündüğünü söyledi. Sesimin insanlar için rahatlatıcı olacağını düşündüğünü söyledi. Bu teklifi reddettim.”

Ünlü isim, Altman’ın menajeriyle temasa geçerek kendisini şirketle işbirliği yapmayı reddetme kararını yeniden gözden geçirmeye çağırdığını da sözlerine ekledi.

Avukat tutmak zorunda kaldığını söyleyen aktris, “Hepimizin görüntüsünün, işinin, kimliklerinin korunmasıyla boğuştuğu bir dönemde, bunların mutlak netliği hak eden sorular olduğuna inanıyorum” diye yazdı.

ÖZÜR DİLEDİLER

OpenAI, BBC ile paylaştığı bir açıklamada, Johansson’un sesini taklit etmeye çalıştığını reddetti:

‘Sky’ın sesi Scarlett Johansson’a ait değil ve asla onun sesine benzemesi amaçlanmadı. ‘Sky’ın sesinin arkasındaki seslendirme sanatçısını Bayan Johansson’a ulaşmadan önce seçtik. Bayan Johansson’a duyduğumuz saygıdan dolayı Sky’ın sesini ürünlerimizde kullanmaya ara verdik. Daha iyi iletişim kuramadığımız için Bayan Johansson’dan özür dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir